Andrzej Dyszak

Najnowsze książki

1. Literacko-językowe obrazy Bydgoszczy. Miasto . Wydarzenia . Ludzie . Język

"Monografia Andrzeja S. Dyszaka jest oparta na tekstach prozatorskich, poetyckich i wspomnieniowych […] autorów związanych z Bydgoszczą, przy czym w największym stopniu jest wykorzystana autobiograficzna powieść Jerzego Sulimy-Kamińskiego Most Królowej Jadwigi (Bydgoszcz 2014). Na literacko-językowy obraz Bydgoszczy składają się zaczerpnięte z tekstów źródłowych wypowiedzi o dzielnicach Bydgoszczy, jej ulicach i placach, mostach i wiaduktach, rzekach i kanałach, parkach, skwerach, aptekach i szkołach, wspomnienia o życiu codziennym w Bydgoszczy w pierwszej połowie XX wieku (zwłaszcza w czasie okupacji), o powojennych przybyszach z innych regionów Polski (o tzw. „antkach”), o gwaryzmach bydgoskich itd.

Książka – ze względu na interdyscyplinarny charakter – powinna zainteresować językoznawców, socjologów i socjolingwistów, literaturoznawców i kulturoznawców. Przystępny język publikacji pozwala polecić ją również miłośnikom Bydgoszczy."

Prof. dr. hab. Tadeusz Lewaszkiewicz

Promocja książki odbyła się 27 maja 2023 r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury.

Książka do kupienia w Wydawnictwie UKW.

2. Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan

Pierwszy (mały) słownik gwary bydgoskiej mojego autorstwa ukazał się w 2008 roku nakładem Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i zawierał wyrazy, wyrażenia i zwroty charakterystyczne dla mowy mieszkańców Bydgoszczy (ok. 400 jednostek słownikowych), których jedynym źródłem stała się trzytomowa powieść autobiograficzna Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. Most Królowej Jadwigi, a głównie – słowniczki kończące kolejne jej tomy wydane w latach 1986 i 1988.
Siedem lat później Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opublikowało przygotowaną przeze monografię poświęconą gwarze bydgoskiej2 z poszerzonym słownikiem w układzie tematycznym. Obecnie wydany słownik (podobnie jak ten z roku 2008) ma układ alfabetyczny i został uzupełniony licznymi hasłami nieobecnymi także w monografii z 2015 roku. Teraz jest ich ponad 670.

Z Przedmowy

Słownik wydany w ramach stypendium Prezydenta Bydgoszczy ukazał się w lipcu 2023 r. (druk: Unigraf Bydgoszcz).

Książkę można kupić bezpośrednio u autora (kontakt: andrzejdyszak@gmail.com).